Tohle hledáte – 5 perfektních tipů na okružní výlety na kole s možností kempování v karavanu

Cestujeme a kempujeme v ČRTohle hledáte - 5 perfektních tipů na okružní výlety na kole s...

Milovníci karavaningu a aktivního pohybu na dovolené čtěte. Tento článek je totiž jako stvořený pro vás, neboť v něm najdete tipy na okružní výlety na kole v Libereckém kraji. Vaše aktivní dovolená karavanem a na kole tak začíná právě teď.

zdroj: archív Liberecký kraj

Dovolená v karavanu, kempu a na kole v Libereckém kraji – kudy a kam

Jak už jsem psala v úvodu, dnes se podíváme na pět nejzajímavějších cyklotras včetně TOP míst, která na nich můžete navštívit. Je to díky tomu, že jsem se spojila s Libereckým krajem a požádala jej, aby mi pro vás zpracoval ty „nej“ okružní cyklotrasy, které se vám budou líbit a ještě k tomu budete moci poblíž vybraného okruhu kempovat. Je možné, že ne vždy se podaří kempovat poblíž startu, ale protože je to vždy okruh, věřím, že si v tomto přehledu kempů (odkaz na kompletní přehled tady) najdete ten nejbližší k vaší spokojenosti, případně využijete mnou doporučený. Ať už se rozhodnete jakkoliv, musím napsat, že tento kraj je pestrý a hodně stojí za objevení právě na kole. A co vy víte, třeba objevíte něco, co jste si ani nemysleli, že v tomto kraji objevit lze.

Trasa první: Za zámky podél řeky Jizery

Popis trasy: Z Turnova se vydáte nejen po proudu řeky Jizery, ale také budete sledovat cyklotrasu Greenway Jizera. Projedete okolo v létě oblíbených rybníků Velký a Malý Písečák a budete pokračovat přes Příšovice až do Svijan, obec známou nejen pivovarem, ale také zámkem. Greenway vás dovede i k druhému zámku v Mnichově Hradišti. Odtud budete pokračovat po neznačeném úseku po místních komunikacích do obce Dneboh, kde se napojíte na další trasu plnou výhledů na Drábské světničky, Příhrazské skály a také pojedete okolo rybníku Žabakor. No a přes Olešnici a Kacanovy se dostanete zpátky do Turnova. Celou trasu si zobrazíte tady. Má asi 40 kilometrů a o zážitky nebude nouze.

Zajímavosti na trase

Turnov: Turnovu se právem přezdívá srdce Českého ráje a věřte, že v něm nebudeme vědět kam se dřív vydat. Příkladem uvádím možnost návštěvy expozice drahých kamenů a horolezectví v Muzeu Českého ráje či místní Galerii Granát. A co na nedalekém zámku Hrubý Rohozec využít komentovaných prohlídek s více jak 30 místnostmi a po prohlídce si užít návštěvu zdejšího vyhlášeného pivovaru? Zajímavostí je tady samozřejmě víc, proto doporučuji navštívit zdejší regionální informační centrum Turnov, kde si vyzvednete nejen další mapky různých tras (i pěších) po okolí, ale také se dozvíte mnoho dalších tipů. Stránky infocentra – http://www.infocentrum-turnov.cz/ 

Město Turnov, zdroj: tpcr-turnov.cz

A kde kempovat? Můj tip na trase jsou Dolánky. Vodácky kemp, kde se vám bude líbit a ještě tam můžete vrátit loď při plavbě na trase Malá Skála – Dolánky. Kemp odkaz tady.

Trasa druhá: Rajským severem

Popis trasy: Vítejte v Železném Brodě, kde vás hned na začátku čeká stoupání a cesta přes Jirkov až do Návarova. Tady se nezapomeňte zastavit a udělat krátkou přestávku. Čeká tu totiž na vás zámek a nedaleká zřícenina… A jedeme dál. Žlutá turistická značka vás dovede po asfaltové silničce do Jesenného a Bozkova se známými Bozkovskými jeskyněmi (viz. níže). Odtud vás čeká už jen příjemný sjezd zpátky do údolí řeky Jizery. Po cestě si ještě můžeme udělat příjemnou přestávku na soutoku řek Kamenice a Jizery u vodní elektrárny Spálov. Celou trasu si zobrazíte tady a má cca 29 kilometrů.

Zajímavosti na trase

Bozkovské dolomitové jeskyně – Při návštěvě městečka Bozkov byste si neměli nechat ujít výpravu do pravěku a největšího jeskynního komplexu na celém severovýchodě Čech, kde najdete i obrovské podzemní jezero. Nezapomeňte však na teplejší oblečení. Teplota se zde celoročně pohybuje kolem 8° C. V samotné obci stojí za to i vystoupat na věž kostela panny Marie. Také se nezapomeňte zastavit v informačním centru Železný Brod, kde jsou pro vás připraveny nejen turistické mapy, ale také mnoho dalších zajímavých tipů na výlety po okolí. web: zeleznybrod.cz

Zdroj: facebook.com/bozkovskejeskyne

A kde kempovat? Přímo na trase najdete Areál (tábořiště) Paraplíčko, který je také uveden v seznamu kempů z tohoto kraje. (odkaz Paraplíčko, odkaz kempy Liberecký kraj)

Trasa třetí: Mariánskou zahradou

Popis trasy: Nenáročný výlet vhodný i pro rodiny s dětmi začíná v Jičíně a vede přes Březinu, Ostružno, okolo rekreačního areálu Sklář a rybníku Jíkavec, dále pak kolem koupaliště Sklář až ke kapličce Nejsvětější Trojice. Zavede vás také do Podhradí a ke zřícenině hradu Veliš. No a pak už hezky zpátky do Jičína, města pohádek. Odkaz na trasu – tady

Zajímavosti na trase

Mariánská zahrada je turistická oblast o rozloze více než 100 km2 nacházející se jižně od Jičína. Základním bohatstvím oblasti je barokní krajinná kompozice z přelomu 17. a 18. století, kdy na tomto území působil hrabě František Josef Schlik. Soubor kaplí vznikl jako jeho prosba k Panně Marii o vytouženého potomka. Objevovat můžeme významné sakrální památky (Loreta u obce Podhradí, kapli sv. Anny, kapli Nejsvětější Trojice v Ostružně a další), ale také i drobné stavby ukryté povětšinou v lesích. 

Mariánská zahrada

Jičín – Město pohádky Jičín si nezíská jen děti, ale i dospělé. Své kráse vděčí toto město zejména vévodovi Albrechtu z Valdštejna, který se zasadil o jeho přestavbu do dnešní podoby. Vystoupat můžeme na majestátní Valdickou bránu či s těmi nejmenšími navštívit oblíbenou Rumcajsovu ševcovnu. Valdštejnovou lipovou alejí dojdete až k Valdštejnské lodžii, na jejímž nádvoří si můžeme zpříjemnit chvíle v místní kavárně, nebo se jen projít po zahradách přilehlého Libosadu. Ani tady se nezapomeňte zastavit v místním infocentru, kde najdete mnoho dalších tipů pro výlety po okolí – web.

Foto: Rumcajsova ševcovna

A kde kempovat? Za sebe doporučuji Kemp Eden, který není moc velký a pobyt v něm je rozhodně příjemný a pro rodiny s dětmi ideální. web eden-jinolice.cz. Jen upozorňuji, že neleží přímo na trase, avšak se na výše uvedenou trasu z něj lze dostat celkem jednoduše.

Trasa čtvrtá: Okružní jízda kolem Jilemnice

Popis trasy: Z náměstí v Jilemnici se vydáte na sever okolo rodného domu Bohumila Hanče. Pak pojedete přes Hrabačov do Horní Branné, kde si můžeme prohlédnout zámek a Harrachovskou hrobku sv. Kříže, což je mimochodem unikátní hrobka hrabat z Harrachu. U zámku se napojíte na cyklotrasu do Martinic, kde doporučuji si projít naučnou stezkou U Mlejna mající délku asi 2 kilometry. No a přes vrch Kozinec se pak vrátíte zpět do Jilemnice. Na této trase ujedete asi 25 kilometrů. Celá trasa tady.

Vrchlabí, zdroj: archív Liberecký kraj

Zajímavosti na trase

Jilemnice – Ve městě v podhůří západních Krkonoš si prohlédnete spousty zajímavých míst, která jinde nenajdete. Objevit můžete takzvanou Zvědavou uličku, novorenesanční zámek s expozicemi, Krkonošské muzeum a zámecký park, unikátní mechanický Metelkův betlém nebo radnici s nejčastěji bijícími hodinami v Česku. A to nedůležitější – navštívíte i zdejší informační centrum plné dalších tipů po okolí web. Některé z nich si můžete zobrazit rovnou tady.

Martinice v Krkonoších je podhorská obec nacházející se na pomezí Krkonoš a Českého ráje a je výhodným výchozím bodem do obou těchto atraktivních turistických oblastí. Svézt se tady můžete na železniční trati zvané Pojizerský Pacifik, která vede odtud až do Rokytnice nad Jizerou. Jedinečné je také místní nádraží, jehož součástí je Železniční muzeum a naučná stezka věnovaná nádražní budově a železniční stanici. (odkaz)

zdroj: archív Liberecký kraj

A kde kempovat? Jeden z kempů, nacházejících se poblíž, se jmenuje Euro-Air-Camp, a i když leží mimo tuto trasu, stále je na hlavní cyklostezce, která vás na start dovede. web.

Trasa pátá: Kotel plný překvapení

Cyklovýlet v malebném Podještědí zahájíte v městečku Osečná. Pak budete pokračovat romantickým údolím Zábrdky přes Zábrdí až na rozcestí Pod Čertovou zdí. Tady si rozhodně odpočiňte a vydejte se pěšky na jednu ze stran Čertovy zdi, a pak na Kotelský vrch. Po prohlídce pokračujte dál. Svatojakubská cesta vás dovede přes Kotel k turistickému přístřešku, kde budete pokračovat do Janova Dolu. No a pak už je to jen kousek k Pramenům Ploučnice a zpátky do cíle. Celá trasa má 12,5 kilometru a rozhodně skrývá mnoho překvapení. Ty vám však nebudu prozrazovat, ty si užijete po cestě jako takové. Odkaz na trasu.

Čertova zeď, zdroj: archív Liberecký kraj

Zajímavosti na trase

Čertova zeď. Za krátkou pěší odbočku určitě stojí Čertova zeď, která je unikátním geologickým útvarem. Nepostavil ji tajemný ďábel, jak vypráví pověst, ale vznikla vulkanickou činností a následným zvětráváním. Původně byla zeď mnohem delší, měřila až 20 kilometrů. Ale jelikož se většina čediče vytěžila, dochoval se dodnes jen zlomek původní zdi. Poblíž najdete ještě Čertův stolec a Čertovu hlavu.

Prameny Ploučnice jsou označovány jako jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě. Prameny vyvěrají na dně malé tůňky a vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Proto je řeka Ploučnice až po Benešov nad Ploučnicí celoročně splavná.

A kde kempovat? Co vyzkoušet kemp Jánův Důl, který leží přímo na trase. web tady

Druhý díl tohoto článku si přečtete tady. Doufám, že se vám tento přehled líbil a slibuji, že není poslední. Tipů na trasy kde lze spojit kola a kempování v karavanu v tomto kraji je mnoho a já se k nim ještě rozhodně vrátím. Vytvořeno ve spolupráci s Liberecký kraj, kterému tímto děkuji za poskytnutí informací a tipů.

Poslední vydané

Poslech na cesty