Kempování na absolutním jihu a severu České republiky

Cestujeme a kempujeme v ČRKempování na absolutním jihu a severu České republiky

Protože v cestování budeme teď na nějaký čas trochu omezení, je třeba hledat co nejzajímavější alternativy v našich krajinách. Pevně věřím, že alespoň po té naší zemičce se budeme moci i na výlety vydávat brzy. Zkrátka disciplinovaně dodržíme nezbytnou karanténu a pak se vší pokorou a opatrností postupně začneme objevovat slasti vlasti. Tentokrát mám pro vás několik tipů, se kterými můžete říkat, že jste na svých cestách viděli jen samá nej.

Dosáhnout absolutního jihu

Abyste navštívili nejjižnější bod naší země, museli byste se vydat do katastru obce Vyšší Brod. K samotnému místu pak z české strany vede žlutá turistická značka. Mimochodem, nejkratší vzdálenost nejjižnějšího bodu od moře je 326 km (od Tertského zálivu v Jaderském moři). Vyšší Brod je městečko v jižních Čechách. Leží na řece Vltavě na nejvýchodnější části Šumavy. Je nejjižnějším městem ČR a i nejjižnější obcí ČR. To už je spousta nej na jeden výlet, co myslíte? Co tady rozhodně stojí za vidění, to je Cisterciácký klášter. klastervyssibrod A máme tu hned další výjimečnost. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku, dokonce se tam můžete dozvědět, jak se stát mnichem. V klášteře je od konce 13. století až dodnes uchováván tzv. Závišův kříž, který cisterciákům daroval Záviš z Falkenštejna. Jedná se o relikviář s kusem dřeva z Kristova kříže, považovaný za jednu z nejvzácnějších středověkých zlatnických památek na českém území. No a kde složit hlavu? Například přímo v místě v kempu Pod hrází. kemp-pod-hrazi

Zdroj: www.jiznicechy.cz

Dosáhnout absolutního severu

Nejsevernější bod České republiky leží v katastru obce Lobendava poblíž osady Severní. Vzdušnou čarou je od sebe nejsevernější a nejjižnější bod vzdálen cca 275 km. Nejkratší vzdálenost nejsevernějšího bodu od moře je 290 km (od Štětínského zálivu v Baltském moři). I to je docela výzva, nemyslíte? Až to bude možné, tak je to k moři vážně kousíček. Ale zpět k Lobendavě a jejímu okolí. Za návštěvu stojí například Anenský vrch (418 m). Je to částečné zalesněný vrch nad Lobendavou. Na jeho vrcholu byla v roce 1775 zbudována kaple sv. Anny s křížovou cestou a Getsemanskou zahradou. Každoročně se toto místo, vždy nejbližší neděli k 26. 7., stává cílem poutníků. Zajet s můžete podívat i do Filipova, kde na vás čeká Bazilika P. Marie Pomocné. Poutní pseudorománský kostel z roku 1885 vystavěný v místě zázraku, který se stal 13. 1. 1866 v podobě uzdravení těžce nemocné tkadleny Magdalény Kadeově. V roce 1926 byl kostel, po předchozí návštěvě papeže Pia XI., povýšen na baziliku. Ubytovat se můžete například v kempu Intercamp Mosquito. mosquito Ten je zároveň perfektním výchozím bodem pro objevování krás Českého Švýcarska.

Poslední vydané

Poslech na cesty