Krakov najdete v Malopolském vojvodství na řece Visle. Je to krásné město s úžasným historickým centrem a rozsáhlým parkem vedoucím kolem celého starého města. Když jsem jej letos navštívila, musím říci, že jsem z jeho návštěvy byla nadšena, a proto vám v dnešním mém příspěvku napíši tipy „co určitě vidět a navštívit“ a samozřejmě i kde se dá kempovat či nocovat.
Nejprve kde můžete nedaleko centra stát s karavanem i přes noc – jedná se o středně velké parkoviště, kam zajíždějí i autobusy. Do centra to máte opravdu jen pár kroků a tím budete mít vše „jako na dlani“.
Ulice Karmelická 26 (zobrazit na mapě) – vjezd u Kebab Pasja. GPS: 50.065428, 19.930622. Můžete sem vjet i s přívěsem.
Další možností je kempovat v kempu Adam, který je od centra vzdálen cca 4km a stojí přímo u řeky. campingadam.pl
Krakov – centrum města a jeho nejbližší okolí
Jak jsem již psala, historické centrum Krakova je kolem dokola obklopené krásným parkem. Určitě doporučuji si tento park projít, je to hezká procházka.
Ve starém městě, v ulici Jagiellońska, najdete Collegium Maius. Jedná se o nejstarší budovu Jagellonské university (pochází ze 14. století), kde najdete nejenže krásné nádvoří s malým orlojem, ale také cenné muzeum ve kterém je mj. vystavena i rozsáhlá sbírka astronomických přístrojů, které používal Mikuláš Kopernik. Také zde uvidíte jeden z nejstarších globusů zobrazující americký kontinent. Mnoho dalších informací o univerzitě se dozvíte zde.
Od této university se dostanete na hlavní náměstí. Zde se mi líbila tržnice, které je umístěna přímo v jeho středu. Na něm dále uvidíte kostel svatého Vojtěcha pocházející z 10. století.
Jen kousek od něj a tržnice se hrdě tyčí 80 metrů vysoký kostel Nanebevzetí Panny Marie ze kterého každou hodinu troubí trubač na 4 světové strany. Děje se tomu proto, jak legenda praví, kdy trubač měl za úkol v případě ohrožení troubit. Pokud budete pozorně poslouchat, všimnete si, že jeho znělka není nikdy dokončena. Prý je to proto, že tento trubač byl při nájezdů Tatarů zabit šípem.
Ještě bych měla doplnit informaci „proč trubač troubí na čtyři strany. Prý jedno troubení je věnováno biskupům, druhé kardinálům, třetí králům a poslední nám, turistům.
Stejně jako Praha, i Krakov má svou Královskou cestu. Její začátek najdete u Floriánské brány (zobrazit na mapě) a končí samozřejmě u hradu Wawel. Pokud jí budete procházet, vzpomeňte si, že se ulici Floriánská (vede od brány k náměstí) říká „Zlatá ulička“ a až jí budete procházet, rozhodně se zastavte v kavárně „Jama Michalika“. Byť to na první pohled zvenčí není vidět, je to jedna z nejvýznamnějších kaváren starého města.
A proč je tato kavárna tak významná?
V 19. století se zde scházeli významní malíři, básníci a další umělci. A protože často neměli na zaplacení své útraty, platili svými uměleckými výtvory. Některé z nich jsou dodnes v kavárně vystaveny.
Samotná kavárna si do dnes zachovala svůj původní interiér z onoho 19. století, který jí dává úžasnou atmosféru. Také si při její návštěvě všimnete loutek. Ty jsou zde vystaveny proto, že právě v této kavárně vznikla první myšlenka na založení loutkového divadla a část kavárny byla tehdy pro toto divadlo vyčleněna.
V rámci procházky po Královské cestě máte dvě možnosti. Buď dojdete až k hradu Wawel, nebo se před jejím koncem odkloníte a dojdete do Kaziměře.
Já se budu držet trasy a dojdu s vámi až k hradu, neboť pokud chcete navštívit a pořádně si vychutnat Kaziměř, doporučuji návštěvu odložit na další den.
Celou Královskou cestu si zobrazíte zde.
Wawel – královský hrad
Moc se mi líbil nejen hrad, zdejší katedrála, ale také odpočinková zóna u řeky Visly. Mimochodem, je to další skvělý tip na min. hodinovou procházku plnou relaxace a odpočinku.
Ale teď již k hradu jako takovému a zdejší katedrále (katedrální bazilice svatého Stanislava a svatého Václava). Jak mi bylo řečeno, často je přirovnávána k našemu chrámu svatého Víta. Jen je zde podstatný rozdíl. Samotnou katedrálu můžete navštívit zdarma! Pokud však chcete vidět i zdejší hrobky, kapli, zvonici a samotný hrad, pak vstupné zaplatit musíte. Vychází to na cca na 80,-Kč na osobu.
Ke katedrále ještě doplňuji tyto informace.
Celkem tu najdete 18 kaplí. Nejhezčí kaple je prý Zikmundova, neboť je nejkrásnější kaplí v renesančním stylu v Evropě. Také zde najdete kapli postavenou v ruském stylu, jejíž fresky jsou nejstarší tohoto stylu v Polsku. Druhé takové najdete v Lublinu v paláci „kowských“. U hlavního oltáře, který najdete uprostřed, bylo korunováno 21 králů. Uvidíte zde i originální trůn ze 17. století. Bohužel foto nemám, bylo zakázáno fotit.
Hrad
Co se týče samotného hradu, tak za mě klasická prohlídka hradu. Všechny pokoje jsou v renesančním stylu, mramorová schodiště ze 16. století a mnoho gobelínů. Ty mě na celé prohlídce zaujaly asi nejvíce. Celkem jich tu uvidíte 142. Také mě ve dvou pokojích zaujaly tapety. Ty jsou prý z kůže krav a koz a byly opravdu nádherné.
Od hradu se můžete kochat krásnou vyhlídkou na řeku a nejbližší okolí. Za slunečného počasí uvidíte i na nejvyšší kopec (Wolski les), kde je zoologická zahrada. Tato zahrada je největším městským parkem v Polsku s rozlohou procházky o délce 7 km.
A co ještě navštívit v rámci trasy Floriánská brána – Wawel?
Na hlavním náměstí navštivte podzemí. V rámci něj uvidíte jak původní základy budova, tak budete seznámeni s archeologickými nálezy a mnoha dalšími zajímavostmi. Celá návštěva podzemí zabere cca 1 hodinu.
Další zajímavostí na trase je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nejenže z něj, jak jsem psala výše, každou hodinu troubí trubač, ale samotný kostel (bazilika) je nádherný. Platí se sem menší vstupné, ale stojí za návštěvu.
Pokud se chcete podívat, jaká další zajímavá místa a turistické atrakce můžete v Krakově navštívit, otevřete si tento odkaz s interaktivní mapou krakow.travel
Další pokračování si můžete přečíst v článku Krakov za dva dny – co určitě vidět a kde kempovat II. část
A co ještě můžete navštívit poblíž Krakova?
O tom jsem psala v článku:
Muzea holokaustu v Polsku – Osvětim, Březinka, Majdanek a Belzec