Navštivte unikátní zlatý důl a šikmou věže v Polsku

Kempování a cestování v PolskuNavštivte unikátní zlatý důl a šikmou věže v Polsku

Dolnoslezské vojvodství leží u hranic s Českou republikou a jeho hlavním městem je Vratislav. Toto vojvodství nabízí turistům mnoho zajímavých míst spojených jak s historií, tak zážitky pro celou rodinu. V dnešním mém příspěvku se zaměříme na historii a legendy města Zabkowice Ślaskie a na velice zajímavý důl Zloty Stok kde s dětmi můžete strávit krásné odpoledne.

Zabkowice Ślaskie

Šikmá věž

Nejznámější památkou Zabkowic je šikmá neboli křivá věž dosahující výšky 34 m, mající 139 schodů a odchylku 2,14m. Do dnešního dne není zcela jasné, jaký byl její původní účel, avšak dle některých pramenů se jedná o zbytek starého hradu, jež zde měl stát ještě před samotným založením města.

Proč je věž šikmá zůstává nevysvětlitelnou záhadou, avšak z dobových pramenů vyplývá, že k jejímu náklonu došlo zřejmě koncem podzimu roku 1598 v důsledku lokálního zemětřesení v roce 1590. Není však vyloučeno ani sedání si základů věže v důsledku rozměknutí půdy.

Její silný náklon nejvíce pocítíte při návštěvě bývalé hladomorny, kde je umístěna i menší výstava „posměšných“ a mučících středověkých prostředků. K vidění je například maska mající oslí uši, koš hanby, nebo mučící židle.

S touto věží je také spojena legenda, a to přímo o důvodu jejího náklonu.

… Po velkém požáru města, v roce 1858, byl proveden statický průzkum věže. Výsledky byly překvapující. Zjistilo se, že věž mohla stát šikmo již od okamžiku jejího vybudování. V části věže, kterou později zničil požár, se totiž s největší pravděpodobností nacházel nápis zhotovený samotným stavitelem obsahující tento vzkaz: „Já, Hans Weiss jsem stavěl tuto věž špatně s pilností“ …

Frankeinstein – město a legenda

Věděli jste, že toto město neslo až do roku 1945 název Frankenstein dle území, které se jmenovalo stejně?

Dnes toto pojmenování máme nejčastěji spojené s názvem hororového románu Mary Shelleyové – Frankeinstein, než s dřívějším názvem města, ale i toto spojení se zdá být v pořádku. Proč?

Dle jedné z verzí se Mary Shelleyová pro psaní tohoto románu inspirovala právě zdejší městskou legendou spojenou s hrobníky toužícími po bohatství a zároveň majícími strach o svou práci. Legenda praví, že tito hrobníci, aby si zachránili své živobytí, začali ve městě rozsypávat smrtící prášek vyrobený z nakažených mrtvol a ve vyhlédnutých domech jím dokonce potírat kliky. Díky tomu však ve městě roku 1606 způsobili epidemii černé smrti, za což byli po odhalení krutě potrestání … Je tedy možné, že právě zde vznikla Maryina inspirace o pokusech s mrtvolami či vykrádáním hrobů. Kdoví …

Pokud Vás tato legenda či příběh zajímá, navštivte zde budovu regionálního památníku „Izba Pamiątek Regionalnych“  (50.588593, 16.808935), kde v přízemních pokojích a suterénu je připravena neobvyklá výstava nesoucí název Laboratorium dr. Frankensteina.

Zřícenina hradu

Jen kousek od šikmé věže a Laboratoria najdete zachovalé ruiny kdysi mocného knížecího hradu majícího dlouhou historii. První zmínka o tomto hradu pochází z roku 1321. Jak vypadal hrad před tímto datem není známo. Jediné, co se ví je, že první hrad na území Frankeinstein založil roku 1290 Svídnický kníže Bolko I.

Pokud Vás zajímá celá historie hradu, doporučuji přejít na tento odkaz, kde je velice jednoduše, avšak přehledně popsána. http://www.ceskycestovatel.cz/zabkowice-slaskie/

Zdroj: http://zabkowiceslaskie.pl

Město jako takové

Samozřejmě, že ve městě je toho k vidění mnohem více, než jsem uvedla výše. Proto, budete-li si chtít město a jeho památky projít, můžete využít zdejší, 2.8 km dlouhou, městskou turistickou trasu obsahují 32 zajímavých míst. Mapu této trasy včetně popisu jednotlivých bodů a jejich historie si můžete vyzvednout turistickém informačním centru nacházejícím se kousek od šikmé věže (50.588812, 16.810067).

Co se týče parkování, tak do centra nejezděte ani obytným vozem, ani soupravou s karavanem. Ulice jsou úzké a zaparkovat v něm s takto velkým autem nelze. Zároveň jsem v turistickém informačním centru dostala informaci, že pro obytné vozy by neměl být problém stát u zříceniny hradu. Osobně jsem to místo však neviděla, a tak nemohu potvrdit (50.586749, 16.808664).

Historie kopání zlata – zlaté doly Zloty Stok

Tak tohle se určitě bude líbit vašim dětem a věřím, že nejen jim. Celý areál prošel v posledních letech velkou renovací a je na něm vidět, že do něj paní majitelka investuje.

Co vše tam na vás čeká?

Jak se budete blížit k dolům, pojedete kolem středověké hornické osady. Ta se bude líbit zejména menším dětem. Mohou si v ní vyzkoušet jak fungovaly středověké stroje a projít si jednotlivé středověké domky doplněné o interaktivní prvky. Nechybí ani tank Leonarda da Vinciho s možností se v něm projet. To se bude líbit i tatínkům.

Pokud pojedete obytným vozem, nebo karavanem, pak skvělou zprávou je informace o bezplatném parkovišti nedaleko osady, kde můžete bez problému zůstat i přes noc.  Najdete jej asi 100 m za osadou ve směru ke zlatým dolům. Ostatně tady doporučuji zůstat stát i v případě, že chcete navštívit doly. GPS: 50.443587, 16.878238.

A teď už k samotným dolům a celému areálu.

Pojedete-li o sezoně, počítejte s vyšší návštěvností. Pokud budete mít delší čekací dobu na prohlídku s průvodcem, pak si děti mohou toto čekání zkrátit rýžováním zlata, skákáním na trampolínách, nebo hraním si na dětském hřišti.  Máte-li zakoupené vstupenky na prohlídku dolů, rýžování zlata je již v ceně a nemusíte za něj platit extra.

Při nákupu vstupenek do dolů nezapomeňte požádat o průvodce v českém jazyce.  V nabídce máte několik možností. Můžete si zakoupit pouze prohlídku dolu, nebo spojit prohlídku dolu s návštěvou již zmíněné osady atd. Kompletní nabídku si zobrazíte na tomto odkazu.

Ať se rozhodnete pro cokoliv, pak vždy byste měli mít v základním vstupném prohlídku štoly Gertruda a Černé štoly. Gertruda je spíše pro malé děti a nachází se v ní i muzeum. Za všimnutí si rozhodně stojí maketa dolu, která ukazuje, jak velká je Kopalnia zlota a kolik má pater. Celkem je zde prý 320 km chodeb a 21 pater. Zpřístupněna je samozřejmě jen část z nich.

A nachází se zde ještě zlato? Dle tvrzení pana průvodce ANO. Bylo zjištěno, že v celém dolu se nachází ještě tak 10 tun zlata, avšak jeho těžba by vyšla mnohem více, než je jeho hodnota, a tak tam to zlato zůstane zřejmě již napořád.

Pokud si myslíte, že po prohlídce štol a osady vaše návštěva končí, tak věřte, že tomu tak není. V okolí je totiž velké množství turistických a cyklistických stezek a rozhodnete-li se zde na parkovišti u osady zůstat o den déle, nudit se nebudete.

Jen kousek od dolu najdete penzion Zloty jar, u kterého je vybudován i menší „kemp“. Budete-li potřebovat elektrickou přípojku, nebo postavit stan, pak rozhodnutí se pro kempování u tohoto penzionu bude tou nejlepší volbou. Díky tomu tak budete moci v klidu prozkoumat i již zmíněné stezky (50.431003, 16.870275).

Další možností na kempování v nejbližším okolí je opravdu moc hezký Camping nad stawami. Od zlatého dolu je vzdálen 3,9km. V kempu najdete dětské hřiště, kulečník, stolní tenis a tři rybníky ve kterých se můžete vykoupat.campingnadstawami.pl

A poslední tip nakonec?

Když už se budete pohybovat v této oblasti, pak jen 19 km od Zloteho Stoku najdete velkou pevnost „Twierdza Klodsko“, která také stojí za návštěvu. Kempovat můžete v 1 km vzdáleném kempu Kemping Amfiteatr.

http://www.twierdza.klodzko.pl/

Poslední vydané

Poslech na cesty