Víte, jak správně kempovat mimo kempy? Tohle by měl znát každý, kdo se chystá na dovolenou karavanem či obytňákem

Novinky - Kempování a karavaningVíte, jak správně kempovat mimo kempy? Tohle by měl znát každý, kdo...

Chystáte se na dovolenou v karavanu nebo v obytném voze, ale kempování kempech vás neláká? Předtím, než se pustíte do kempování na divoko, přečtěte si několik základních informací a pravidel, které vám tento způsob cestování usnadní. A nezapomeňte – během kempování na divoko sice ušetříte na poplatcích za kempy, ale na druhou stranu vám bude chybět zázemí, které poskytují kempy, proto je třeba se na tuto variantu připravit!

Toaleta

Jednou z věcí, kterou pravděpodobně budete muset řešit, je WC v karavanu. Pokud nemáte dostatečně velkou kazetu na chemické WC, otázce, kam ji vyprázdnit, se v průběhu cesty nevyhnete.

Foto: https://weinsberg.com/

Pamatujte, že wc kazetu z karavanu či obytného vozu nesmíte za žádných okolností vylévat jen tak někde v přírodě. Byl by to velmi razantní zásah do životního prostředí a ohrozili byste zvěř žijící v okolí. A to platí i v případě, že používáte tvz. „ekologickou“ chemii. Určitě toaletu nevylévejte v přírodě ani s výmluvou, že se přece pro jednou nic nestane. Pokud by to takto dělal každý karavanista, kempování na divoko by bylo velmi rychle zakázáno a poškození přírody je NEVRATNÉ!

Obsah WC kazety můžete vyprázdnit například na toaletách na veřejném parkovišti (odpočívadle, pokud tam je), u velkého supermarketu či na benzinové pumpě. Slušností ovšem je se zeptat přítomných pracovníků, zda je to možné a nebude jim to vadit. Slušným chováním navíc vytváříte dobrý dojem o karavanistech a připravujete pozitivní přijetí pro ty, kdo dorazí po vás. Nejlepší je však zajet někam na karavanové stání či do kempu. To se týká zejména ČR, neboť jak víme, možnosti jsou omezené. V zahraničí stačí zplnout například aplikaci Park4night, kde lze bez problému vyhledat nejbližší místo, kde tento servis lze udělat.

Voda

Zásoby vody v karavanu nejsou neomezené. Také záleží na tom, jak máte velkou nádrž, jak moc jste schopní vodou šetřit a jak dlouho plánujete být pryč. Může tak nastat situace, kdy vám v průběhu vašeho cestování voda dojde.

První možností, jak situaci s chybějící vodou vyřešit, je zamířit do nejbližšího kempu nebo najít karavanové stání (stplz), které doplnění vody umožňuje. Pokud se ale budete pohybovat v oblasti, kde síť kempů není příliš hustá a nebude zrovna žádný takový v přijatelné vzdálenosti, tak v takovém případě navštivte benzínovou pumpu, zeptejte se obsluhy, zda je zde pitná voda, a pro jistotu ji ještě ochutnejte. Je-li vše v pořádku, požádejte o svolení, abyste si mohli doplnit zásoby v karavanu. V zahraničí jsou na tuto variantu zvyklí víc než v našich podmínkách. Jen dávejte pozor, protože ne každá voda na benzínce je dobrá. Pokud dáte do nádrže v karavanu nekvalitní vodu, těžko se vám bude tento průšvih napravovat a čištění celého systému není zrovna levnou záležitostí.

V přímořských oblastech často najedete tzv. „watter pointy“. Na těchto místech si můžete bezpečně a zdarma dolít pitnou vodu do karavanu. Pokud na takové místo nenarazíte, můžete v případě nouze použít i vodu ze sprch na plážích. Ovšem pozor, je třeba ji brát jako vodu užitkovou, protože neznáte její kvalitu.

Další zásadní věc, na kterou musíte myslet, je odpadní voda. Rozhodně ji nevypouštějte za jízdy, protože auta jedoucí za vámi si toho velmi rychle všimnou a za takové situace si o kravanistech neudělají moc hezký obrázek.

Hledáte rady, jak pečovat o vodovodní systém v obytném voze či karavanu? Poslechněte si tento podcast (audio přednášku) na téma Jak na vodovodní systém v karavanu? Údržba, zazimování, chemie… Vše co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat…, který jsme vydali v našem stále populárnějším Studiu Karavan.

Bezpečnost

Další otázka, která při kempování na divoko přichází, je bezpečnost. Je jedno, zda stojíte ve volné přírodě, nebo na odstavném parkovišti u benzínové pumpy. Stále musíte mít na mysli, že vybavený karavan je potenciálním cílem zlodějů.

Předtím, než se od zaparkovaného karavanu vzdálíte, se ujistěte, že je uklizeno vše, co by mohlo přilákat zloděje a nezvané hosty. To znamená zatáhnout všechny roletky a nenechávat venku nic, co by stálo za ukradení. Nejlepší je opravdu uklidit všechno do karavanu či obytného vozu. Riziko vykradení, či rovnou ukradení celého karavanu, sníží také to, že na daném místě nebudete stát sami.

Během cest se pravděpodobně nevyhnete nocování na benzinových pumpách a odstavných parkovištích. To může nastat třeba v situaci, kdy jedete na dovolenou a během cesty do cílové destinace se chcete v noci někde vyspat. Doporučuji se vyhýbat velkým a rušným parkovištím s kamiony a nestát u frekventovaných silnic. Taková místa bývají především v noci vyhledávaným cílem zlodějů. Jako místo k přespání během cesty je proto vhodnější spíše středně velká benzínová pumpa, kterou najdete po sjezdu z dálnice. Zaparkujte co nejblíže obchodu a pokud možno také u pouliční lampy. Dalším bezpečnějším řešením je parkování u velkého supermarketu. Nejideálnějším místem, které doporučuje snad každý zkušený karavanista, je hřbitov. Zdá se to na první pohled morbidní, ale věřte, že právě tady je v noci největší klid a pravděpodobnost, že sem zavítají zloději je velice malá.

Podrobnější informace o tom, jak si zajistit co nejvyšší bezpečnost při kempování naleznete třeba v článku Zásady bezpečného kempování a nocování.

Povolení

Pamatujte, že byste vždy měli mít povolení majitele pozemku, na kterém se chystáte kempovat. V případě, že se jedná o státní pozemek, je nutné řídit se legislativou dané země. Pokud je pozemek soukromý, zajděte za majitelem a domluvte se na možnosti kempování. Vždy záleží na konkrétním místě a situaci, ale obecně se dá říct, že s tím majitelé nemívají problém. Předchozí domluvou předejdete možným komplikacím a zbytečnému řešení vzniklých potíží s policií.

Může nastat situace, kdy nebudete vědět, čí pozemek je. V takové situaci vždy, když se vzdalujete od karavanu, nebo se chystáte jít spát, vše ukliďte, aby karavan vypadal pouze jako zaparkovaný, ne „zakempovaný“.

V zahraničí, kde je kempování na divoko zakázáno, platí vždy jedno pravidlo: Karavan může na daném místě stát, ale nesmí mít vytaženou markýzu ani vytažené kempingové vybavení. Zkušenosti karavanistů jsou takové, že pokud se v situaci, kdy si nejsou jistí, zda na nějakém místě mohou parkovat, řídí tímto pravidlem, nemívají problémy. Ostatně tady je odkaz na článek s legislativou ve vybraných zemích. Evropa – přehled zemí – kempování na divoko. Dalším zajímavým článkem je článek od mého kamaráda Martina S. Horní Rakousko – nepříznivá změna zákona?

Kempování pod sjezdovkou

Během zimního období nejspíš vyrazíte se svým karavanem za lyžařským zážitkem a budete chtít stát na parkovišti pod sjezdovkou. Pamatujte především na to, že musíte plně spolupracovat se zaměstnanci parkoviště. Nesmíte bránit nočnímu odklízení sněhu, příjezdu a odjezdu aut, techniky ski areálu atd. Vše je vždy na dohodě, proto poskytněte maximální vstřícnost a domluvte se, kde můžete stát, kdy bude třeba karavan přeparkovat apod. Určitě se neuchylujte k tomu, že budete pracovníky na parkovišti ignorovat. Dohoda se dá vždy najít, pokud je základem slušnost a snaha o její nalezení.

Kempování na plážích

Další specifickou situací může být kempování na plážích nebo v jejich blízkosti, což je velmi diskutované téma. Vždy platí, že bychom měli v první řadě respektovat zákony země, ve které se pohybujeme. Pokud však nezbývá nic jiného než kempovat na místě, kde to není povolené, protože je například plný kemp a další je daleko, nezapomeňte na pravidlo o stažené markýze a uklizeném kempingovém vybavení.

Pravidla kempování na divoko

  1. Nikdy po sobě nenechávejte žádný odpad.
  2. Nehlučte. Rušíte tím ostatní kempující i volně žijící zvířata a upozorňujete tak na sebe.
  3. Parkujte s rozumem a vždy se přesvědčte, že nebráníte vjezdu a výjezdu jiných aut a techniky.
  4. Baterie dobíjejte přes den.
  5. V případě využívání elektrocentrály se ujistěte, že tím nebudete nikoho rušit. Pokud si nejste jistí, přeparkujte a zapněte elektrocentrálu jinde.
  6. Při kempování v zimě nezapomeňte, že plynové bomby musejí být naplněny propanem.

Ať už kempujete na povoleném místě, nebo jste se museli usadit na místě, kde je to zakázané, pamatujte na to, že místo, na kterém jste stáli, musí být po odjezdu ve stejném stavu, jako bylo před vaším příjezdem. Chovejte se proto ke svému okolí slušně a šetrně a před odjezdem posbírejte všechny odpadky, urovnejte nerovnosti apod. Vyplatí se také popojet s karavanem a ujistit se, že nezůstalo nic pod ním. Mějte na paměti, že nejste jediní karavanisté na světě. Pokud v místních zanecháte negativní dojem, jen těžko se budou chovat vstřícně k dalším karavanistům, kteří přijedou po vás. Mohlo by se také stát, že bude kempování na divoko vinou nezodpovědných karavanistů zakázáno a tento zákaz bude velmi tvrdě vymáhán. Pak by zůstala pouze varianta cestování po kempech, což by značně omezilo onu svobodu, kterou cestování karavanem nabízí.

Informace o tom, kde a jak najít místa vhodná pro karavanová stání najdete v článku Karavanová stání – aplikace a weby.

Poslední vydané

Poslech na cesty