Otázka – jestli a případně jak – pojedeme letos do Chorvatska, to je žhavé téma posledních dní. Chorvatská strana je tomu nakloněná a naše vláda to zatím také tak úplně nezavrhla, tak uvidíme. Ale druhá věc je ta, jestli nejprve jediným možný způsobem dopravy nebude ta letecká. Každopádně jednou tohle všechno skončí a my se k milovanému Jadranu zase vrátíme, a to i s obytným autem! I proto dnes tento článek, neboť je dost pravděpodobné, že se alespoň ze začátku budeme vyhýbat turistickým peckám jako Dubrovník a podobně. Mám pro vás tipy na ostrovy tak odlehlé, že tam budete v bezpečí, a navíc mají své neopakovatelné kouzlo. Dalším plusem je pak to, že díky jejich poloze je tam i na podzim ještě stále „koupací a opalovací čas“, takže se zvyšuje pravděpodobnost, že ať to bude, jak bude, tak to stihneme ještě v téhle sezóně. Tak hurá na jih!
Donedávna neznámý Vis
Dojedete do Splitu (celé Chorvatsko po dálnici), nalodíte se na trajekt a cestou přes Hvar jste za ani ne tři hodinky na Visu. Vis, který je 44 kilometrů jižně od pevninského Chorvatska, se pro turisty otevřel relativně nedávno, až v roce 1990, protože původně tam byla vojenská základna. Ostrov byl také dříve nazýván Gibraltar Adrie, neboť je jednalo o významnou základnu chránící námořní cesty. Dnes už tam, kromě obří sítě vojenských tunelů (milovníci válečné historie zaplesají), najdete jen všechno, co potřebujete pro příjemnou dovolenou. Celé vnitrozemí tvoří farmy a vinice, na pobřeží najdete hospůdky a bezvadné pláže, které dosud neztratily svou divokost, a k tomu dvě větší města třeba na večerní procházky. Navíc je tu ještě možnost výletu na ostrůvek Biševo, kde můžete navštívit písečnou pláž s výhledem na otevřené moře, modrou jeskyni i jeskyni, kterou dříve obýval tuleň středomořský. Co se týče kempování, tak kemp jako takový tu nenajdete. Tím se ale otevírá jedeno velké ALE. Místní jsou si toho faktu dobře vědomi, a proto po domluvě a většinou za velmi rozumný poplatek můžete stát například u restaurace, apartmánů, v marině a podobně, díky tomu se vám občas povede narazit na vážně parádní místečka. Domácích se zeptat nebojte, tím, že ostrov není až tak zahlcen turismem, jsou za hosty rádi.
Tak trochu zapomenutý Mljet
Tohle je ideální cíl pro všechny, kteří jsou duší tak trochu „hipíci“ jako já. Navíc tady je právě to místo, kde bude počasí na koupání možná ještě v říjnu. Mljet je 37 kilometrů dlouhý a maximálně tři kilometry široký ostrov u poloostrova Pelješac. Jedná se o ostrov, který je pro Chorvatsko až netypicky zelený. Aby ne, 72 % jeho rozlohy pokrývají lesy a západní strana je vyhlášena národním parkem. Přibližně 1100 stálých obyvatel tu žije v několika málo osadách, v nichž nejznámější je Babino Pojle pod nevyšším vrchem ostrova. Tohle místo je skvělým výchozím bodem například pro návštěvu Odysseovy jeskyně, pojmenované na základě legendy, že na ostrově ztroskotal Odysseus a s nymfou Kalypso tam musel strávit dlouhých sedm let. I když dlouhých… Myslím, že si to docela užívali. Tohle místo má totiž neskutečně pohodovou energii a bude vás mimořádně bavit v případě, že máte rádi kempy – řekněme volnomyšlenkářské, pohodové, přírodní. Kempy tam najdete tři a všechny jsou přehledně tady: mljettravel Nečekejte žádný velký luxus, nicméně čistá místa s takovou tou retro atmosférou starého dobrého Chorvatska. Zkrátka – nema problema, nenerviraj, nesterisaj…